apt ile apt-get Komutları Arasındaki Fark

Özet : Bu makale Linux’un apt ve apt-get komutları arasındaki farkı açıklar. Ayrıca eski  apt-get komutları ile en sık kullanılan apt komutları arasındaki bazı komutları ele alarak iki komutu kıyaslar.

Ubuntu 16.04’ün göze çarpan yeni özelliklerinden biri apt komutunun ortaya çıkışıydı. Gerçek şu ki, apt ‘nin ilk kararlı versiyonu 2014 yılında piyasaya sürüldü ancak insanlar 2016’da Ubuntu 16.04’ün piyasaya sürülmesiyle fark etmeye başladı.

Böylelikle her zamanki apt-get install package yerine apt install package görmek yaygınlaştı. Sonunda, Ubuntu’nun ayak izlerini takip eden diğer birçok dağıtım da, kullanıcıları apt-get yerine apt kullanmaya teşvik etmeye başladı.

Tabii durum böyle olunca da insanların kafasında soru işaretli oluşmaya başladı;
Benzer bir komut yapısına sahiplerse, yeni apt komutuna neden gerek duyuldu ki ?
Hangi komutun bir diğerine üstünlüğü bulunuyor ?
Yeni apt komutunu mu kullanmalıyız yoksa eski apt-get komutuna sadık şekilde devam mı etmeliyiz ?

Kafanızda yer eden tüm bu ve bunun gibi sorular nedeniyle; apt-get ve apt arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan, merak edilen kavramlara bir makale ile cevap vermeye çalışalım.

apt ‘de Nerden Çıktı ?

apt komutunun ortaya çıkışındaki temel motivasyon; daha az komut ile daha fazla işlevi yerine getirebilen bir araç ortaya koyarak, kullanıcıların işini kolaylaştırmaktı. Biraz daha açıklayacak olursak;

Linux sistemleri, kullanıcının ihtiyacı olduğunda, programa kolayca ulaşabilmesini sağlayacak program paketlerini içinde bulunduran kendi paket depolarına(repository) sahiptirler. Bu paketleri yönetmek(sorgulamak, yüklemek, kaldırmak, güncellemek vs…) için de bir paket yöneticisine ihtiyaç vardır. Debian tabanlı dağıtımlar da APT(advanced packaging tool) paket yöneticisini kullanmaktadır.
Paket yöneticisini etkili şekilde kullanmak için de bir çok komut bulunmaktadır. Hatta öyle ki aynı işlevi yerine getiren benzer komutlar ve artık pek sık kullanılmayan işlevleri de yerine getirmek için çok fazla komut vardır. Tabii hal böyle olunca da doğal olarak kullanıcılar bu komutları öğrenme ve hatırlama konusunda zorluk yaşayabiliyorlar.
İşte apt komutu da tüm bu fazlalıklardan kurtulmak adına apt-get ve apt-cache komutunun tüm işlevlerinin tek elde toplanmasıyla oluşturulmuştur. Bu durumu daha iyi anlamak için lütfen tabloya bakınız.

Hangi apt komutunun hangi apt-get ve apt-cache komut seçeneklerinin yerine geçtiğini görelim.

apt Komutu Yerini Aldığı Komut Komutun İşlevi
apt install apt-get install Paket kurar.
apt remove apt-get remove Paket kaldırır.
apt purge apt-get purge Paketleri ayarlarıyla birlikte kaldırır.
apt update apt-get update Paket kaynağı(repo) güncel bilgilerini alır.
apt upgrade apt-get upgrade Yükseltilebilir tüm paketleri yükseltir.
apt autoremove apt-get autoremove Kullanılmayan paketleri kaldırır.
apt full-upgrade apt-get dist-upgrade Bağımlılıkları ile birlikte sistemi günceller.
apt search apt-cache search Depolardan program aramayı sağlar.
apt show apt-cache show Paket ile ilgili detayları gösterir.

Ayrıca apt’nin de paket yönetimine yeni eklediği kendine özgü komutları vardır.

Yeni apt komutları Komutun işlevi
apt list Sistemdeki paketlerin durumları ile listeler. (yüklenmiş yada yükseltilebilir)
apt edit-sources Kaynak listesini düzenlemeyi sağlar.

apt ile  apt-get komutunun karşılaştırılması konusunda dikkat edilmesi gereken asıl nokta, apt ‘nin sürekli gelişme altında olduğudur. Böylece, gelecek sürümlerde komuta eklenecek olan bir çok yeni ve kullanışlı özelliği de görmüş olacağız.

Sonuç

  • apt paket yönetimi için gerekli komutları sağlayan apt-getve apt-cache komutlarının tek bir elde toplanmış hali, bir alt kümesidir.
  • apt komutunda hatırlanması gereken çok daha az parametre vardır. Dolayısıyla kolayca hatırlanabilen, oldukça az komutla çok işler başarabilen bir yapısı vardır.
  • Sürekli gelişmeye devam edecektir, dolayısı ile zamanla çok daha yaygın kullanıma ve güçlü özelliklere sahip olacaktır.

Benim şahsi görüşüm;

Değişime direnmeyin dostlar, apt-get elbette hala oldukça işlevsel ve kullanılmaya da devam edecek ancak, gelecekteki paket yönetimi ve yenilikler apt üzerine kuruluyor olacak. Eğer sürekli apt-get ‘in, apt komutuna oranla sahip olduğu daha fazla özelliğini kullanan spesifik işlemler yapmıyorsanız apt-get’ e bağlı kalmak için bir neden göremiyorum. Yani zarif apt komutumuza bir şans verin derim 🙂