Temel Veritabanı Eğitimi | 9 – Karakter Fonksiyonları I

KARAKTER FONKSİYONLARI – 1

Case-Manipulation Functions

  1. Lower
  2. Upper
  3. Initcap

LOWER(‘Murat YEŞİLTEPE’) à murat Yeşiltepe
UPPER(‘Murat Yeşiltepe’) à MURAT YEŞİLTEPE
INITCAP(‘MURAT Yeşiltepe’) à Murat Yeşiltepe

Örnek : calisanlar tablosunda isim, soyisim ve departman_id isminde kolonlar bulunsun. Çalışan olan Murat YEŞİLTEPE ‘ nin ismini, soyismini ve departman_id ‘ sini getirecek bir sorgu yazalım.

SELECT isim, soyisim, departman_id FROM calisanlar
WHERE soyisim = ‘Yeşiltepe’;

Böyle bir sorgu yazıldığında kayıt önümüze gelmeyebilir. Gelmeme sebebi soyisim kolonundaki değerin Yeşiltepe değil de YEŞİLTEPE olarak  yer alabilecek olması veya Yeşiltepe dışında farklı değer almasıdır. ( Örneğin YeŞiLTePe şeklinde de yazıyor olabilir ).

Bu durumda ya LOWER yada UPPER kullanarak sorguyu “true” hale getirebiliriz.

SELECT isim, soyisim, departman_id FROM calisanlar
WHERE LOWER(soyisim) = ‘yeşiltepe’;

SELECT isim, soyisim, departman_id FROM calisanlar
WHERE UPPER(soyisim) = ‘YEŞİLTEPE’;

Cumhuriyet Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 4. sınıf öğrencisi olan Yeşiltepe, Certified Ethical Hacker ve Sızma Testi eğitimleri almıştır. Kendisini Network, System ve Cyber Intelligence alanlarında yetiştirmektedir. Bulunduğu üniversitede Siber Güvenlik Topluluğu kurucusu olan Yeşiltepe, bilgi güvenliği farkındalığını artırmak ve siber güvenlik alanında yetişecek insan sayısına katkıda bulunmak için çeşitli çalışmalar yürütmektedir. 2018 yılının son aylarına doğru p4wsec takımını kurduktan sonra ekip arkadaşları ile birlikte Vulnerable VM çözümlerini yayımlayarak bu alana ilgi duyan kişilerin farklı yöntemler öğrenmelerine katkı sağlamaya devam etmektedir.